Meditsiiniline jalaravi

Jalad on meie keha vundament. Statistika järgi sünnib enamus inimesi ilma igasuguste ortopeediliste probleemideta. Aja jooksul võivad kahjuks tekkida erinevad vaevused – küüneprobleemid, nahapaksendid, konnasilmad, traumad, liigesdeformatsioonidest lähtuv valu jne. Esmapilgul vähetähtsad labajala probleemid on tegelikult oht palju laiematele muutusele meie kehas ja liigestes. Valu tõttu meie kõnnimuster muutub ning liigeseid hakkab mõjutama ülekoormus. Paljusid probleeme saaksime ennetada juba varakult ise. Mõnikord on aga vaja jalaspetsialisti/ jalaraviõe nõu ja abi. Meditsiinilise jalaravi eesmärk:

  • Leevendada vaevusi
  • Hoida jalga optimaalses asendis
  • Vähendada survet valulikus või kahjustatud piirkonnas
  • Säilitada jala funktsionaalsus

Protseduuri jooksul tegeleme järgmiste probleemidega:

Nahaprobleemid

  • Diabeetilise jala tüsistused
  • Ealistest muutustest tingitud nahk
  • Nahapaksendid
  • Kannalõhed
  • Mükootiline nahk

Küüneprobleemid

  • Seenhaigusest kahjustatud varbaküüned
  • Ealistest muutustest tingitud varbaküüned
  • Traumajärgsed varbaküüned
  • Sissekasvanud varbaküüned
  • Sissekasvanud varbaküüne kirurgiline korrigeerimine

Valulikud punktid

  • Konnasilmad (clavus)
  • Soolatüükad (verruca)

Teenustest lähemalt

1. Konsultatsioon

Jalaraviõde konsulteerib patsienti seoses tema jalamuredega ilma füüsiliselt sekkumata. Nõustamine erinevate labajalgu puudutavate probleemide korral, sealhulgas küüne-ja nahaprobleemide tekkepõhjused, ravi ja ennetamine.

2. Üksik protseduur

Varbaküünte korrigeerimine/ nahapaksendi või konnasilma (clavus) lihvimine.

3. Krüoteraapia e vedela lämmastikuga külmutamine

Nõustamine; eeltöötlus; soolatüüka (verruca) külmutamine vedela lämmastikuga (-196°C); haavahooldus; nõuanded koduseks raviks ja haavahoolduseks.

4. Sissekasvanud küüne ravi*

Jalanumbri mõõtmine; varbaküünte korrigeerimine ja probleemse küünefragmendi eemaldamine; põletikulise küünevalli korral haavahooldus; küünevalli tamponeerimine; nõuanded koduseks raviks, haavahoolduseks ja tamponeerimiseks; soovitused varbaküüne sissekasvamise ennetamiseks, sealhulgas jalanõude valik.

*Esmane ravi on mittekirurgiline ja toimub koostöös jalaravispetsialistiga. Esmatähtis on kõrvaldada konkreetne põhjus – küünefragment, mis surub küünevallile. Sageli annab hea tulemuse küüneklamber, mille jalaravispetsialist paigaldab küüneplaadile. Jalaravispetsialist kasutab küüne (küünevallilt) tõstmiseks tehaspuhtast haavamaterjalist tampoonikesi ning juhendab patsienti iseseisvalt tamponeerima.

**Vajadusel suunab jalaravispetsialist patsiendi kirurgi vastuvõtule.

 

5. Ravipediküür / Ravipediküür lisadega (jalavann + jalakoorija)

Jalanumbri mõõtmine; jala seisundi hindamine; nõustamine erinevate küüne-või nahaprobleemide korral; jalavann*; koorimine*; varbaküünte korrigeerimine; nahapaksendite lihvimine; jalanaha niisutamine kerge jalamassaaži käigus; vajadusel survekaitse abivahendite, sh tugitaldade soovitamine.

*Diabeetilise jala puhul jalaravispetsialist jalavanni ei teosta.

6. Küünebreket

Varbaküüne sissekasvamiseks on erinevaid põhjused. Pärast põhjuse tuvastamist ja probleemse küünefragmendi korrigeerimist võib kaaluda küünebreketi paigaldamist. Küünebreket töötab täiesti iseenesest füüsikaliste jõudude mõjul, lehtvedru põhimõttel. Tulemusena vabaneb küünevall survest ning probleem laheneb kiirelt.

7. Geelortoos ja selle hooldus

Traumajärgsele või seenhaigusest kahjustatud küünele, mis ei kasva normaalselt tagasi, paigaldatakse geelortoos. Geelortoos hoiab küünevalli avatuna, jättes ruumi uuele kasvavale küünele, kaitstes samal ajal tundlikku küünepatja. Lisaks praktilisele eesmärgile sarnaneb geelortoos välimuselt normaalsele küünele, pakkudes seeläbi lahendust ka patsiendi murele esteetilise välimuse pärast.

8. Silikoonist ortoos

Kohapeal valmistatakse silikoonist individuaalne abivahend (ortoos), mis leevendab survet ja kaitseb hõõrdumise eest.

9. Seenediagnostika

Küüneplaadilt võetakse proov, mis saadetakse analüüsimiseks laborisse. Tulemus selgub umbes nädala jooksul.

Korduma kippuvad küsimused

Kas Te teete koostööd Haigekassaga?

Jalaravi Kliinik on erakliinik ning ei tee koostööd Haigekassaga. Küll aga saab meie kliiniku arvega pöörduda sotsiaalosakonna poole – võimalik, et arve kompenseeritakse kasvõi osaliselt.

Kas teenuse eest saab tasuda ka kaardiga?

Meie kliinikutes on võimalik tasuda nii kaardiga kui ka sularahas. Soovi korral saadame arve ülekandega maksmiseks e-mailile.

Kui kaua võtab aega soolatüüka ravi? Mitu korda peab krüoteraapias käima?

Soolatüüka ravi pikkus sõltub mitmest asjaolust – mitu soolatüügast patsiendil on, kui kaua need on olnud, millised on patsiendi harjumused, kuivõrd tegeleb patsient iseseisva ravimisega jne. Kuigi täpset kestust ei ole võimalik öelda, piisab soolatüükast vabanemiseks tüüpiliselt 2-3 krüoteraapia sessioonist eeldusel, et patsient tegeleb eeskujulikult murekoha koduse hooldamisega. Sõltumata ravi pikkusest on meie kliinikus üle viie tuhande eduloo, kus patsient vabaneb tüütutest soolatüügastest.

Kui kaua võtab aega sissekasvanud küüne ravi? 

Sissekasvanud küüne ravi pikkus sõltub paljudest asjaoludest – milline on sissekasvanud küüne olukord (põletikuline küüs vs esimesed märgid sissekasvamisest), millised on patsiendi harjumused, kuivõrd tegeleb patsient iseseisva ravimisega jne. Seetõttu ei ole ravi pikkust võimalik ette arvata. Abi sissekasvanud küünega saab patsient juba esimesel Jalaravi Kliiniku külastusel, pärast mida jääb tamponeerimine ja küüne hooldus patsiendi enda kätesse. Tüüpiliselt kutsutakse sissekasvanud küünega patsient kordusvisiidile 2-3 nädalat peale esimest visiiti. Kordusvisiidil hindab jalaravispetsialist olukorda – kas varba olukord on edenenud või stagneerunud – ning lepib vajadusel patsiendiga uue aja kokku. Sõltumata ravi pikkusest on meie kliinikus üle kahe tuhande eduloo, kus patsient vabaneb valulikust küünest.

Kas sissekasvanud küüs lõigatakse operatsiooni käigus ära? 

Meie Jalaravi Kliinikus ei eemalda küüsi täielikult. Varbaküüs kasvab väga aeglaselt (umbes 1 mm kuus) ning tagasikasvamise protsessi jooksul võivad tekkida uued ootamatud probleemid. Valdav enamus sissekasvanud küüne juhtumitest leiavad lahenduse mittekirurgiliselt koostöös jalaravispetsialistiga. Vajaduse korral suunab jalaravispetsialist patsiendi meie kliiniku kirurgi Dr Lily Dubrovski juurde, kes sekkub operatiivselt koos tuimestusega. Ka sellisel juhul eemaldatakse vaid probleemne küünefragment, teostatakse haavahooldus ning patsient kutsutakse mõne päeva pärast tagasi selleks, et olukorda kontrollida.

Kas teostate laserravi küüneseene vastu?

Jalaravi Kliinikus laserravi ei teostata. Laserravi käigus võetakse sihikule küüneseen, kuid ühtlasi võib kahjustada saada ka küünemaatriks. Küünemaatriks on küüne kasvuala, kust küüs saab toitaineid. Kahjustunud küünemaatriksi korral ei kasva uus küüs enam normaalselt tagasi ning tekivad uued probleemid. Kuigi ei ole ühte kindlat vastust küsimusele “miks tekib küüneseen”, on teada, et erinevalt jalaseenest saab küüneseen alguse keha seestpoolt.

Kuigi meie otseselt ei ravi küüneseent, aitame me seda hooldada, kontrolli all hoida ning parimal juhul sellest vabaneda. Selleks kasutame me välispidist “ravi” – mükootilise küüne regulaarne lihvimine, niisutavate ja seenevastaste tinktuuride kasutamine jne. Pärast protseduuri näeb küüs esteetilisem välja. Ükski masin maailmas ei suuda tappa seene eoseid kehas. Sellepärast peame ootama kuniks seeneeosed aktiveeruvad, et saaksime need sihikule võtta ja hävitada. Selline meetod on võitlus küüneseene vastu ilma keha/ tervet nahka kahjustamata. Kuigi protsess on vaevaline ja aeganõudev on küüneseenest vabanemine võimalik. See nõuab jalaravispetsialisti ja patsiendi koostööd ning viimase järjepidevust ja sihikindlust.

Kinkige tähtpäevaks tervist!

Jalaraviõe või jalaspetsialisti külastamine on kasulik nii probleemsete jalgade puhul kui ka oma jalgade hea tervise säilitamiseks.

Jalaravi Kliiniku kinkekaardiga on Teie käsutuses delikaatne võimalus viia endale lähedase inimese teadvusesse mõte jalgade tervise tähtsusest.

Kinkekaart sisaldab konsultatsiooni ja ravipediküüri. Kinkekaardid on müügil meie kliinikutes kohapeal. Kinkekaart kehtib 6 kuud alates soetamise hetkest.