Meditsiiniline jalaravi
Jalad on meie keha vundament. Statistika järgi sünnib enamus inimesi ilma igasuguste ortopeediliste probleemideta. Aja jooksul võivad kahjuks tekkida erinevad vaevused – küüneprobleemid, nahapaksendid, konnasilmad, traumad, liigesdeformatsioonidest lähtuv valu jne. Esmapilgul vähetähtsad labajala probleemid on tegelikult oht palju laiematele muutusele meie kehas ja liigestes. Valu tõttu meie kõnnimuster muutub ning liigeseid hakkab mõjutama ülekoormus. Paljusid probleeme saaksime ennetada juba varakult ise. Mõnikord on aga vaja jalaspetsialisti/ jalaraviõe nõu ja abi. Meditsiinilise jalaravi eesmärk:
- Leevendada vaevusi
- Hoida jalga optimaalses asendis
- Vähendada survet valulikus või kahjustatud piirkonnas
- Säilitada jala funktsionaalsus
Jalgade hea tervise säilitamiseks toimub interdistsiplinaarne koostöö järgmiste ametite vahel:
- Perearst
- Neuroloog
- Dermatoloog
- Ortopeed
- Diabetoloog
- Jalaravi spetsialist
Protseduuri jooksul tegeleme järgmiste probleemidega:
Nahamuutused
- Hüperkeratoosne nahk, nahapaksendid
- Kannalõhed
- Ealistest muutustest tingitud nahk
- Diabeetilise jala tüsistused
- Probleemsetes piirkondades infektsioonioht
- Mükootiline nahk (nahaseen)
Küünemuutused
- Onühhogrüfoos ehk küüne paksenemine
- Seenhaigusest kahjustatud varbaküüned (küüneseen)
- Ealistest muutustest tingitud varbaküüned
- Traumajärgsed varbaküüned
- Sissekasvanud varbaküüned
- Sissekasvanud varbaküüne kirurgiline korrigeerimine
Valulikud punktid
- Konnasilmad (clavus)
- Soolatüükad (verruca)
- Põletikuliste, mädaste ja veriste haavade haavahooldus
- Luude ja liigeste deformatsioonid:
- Hallux Valgus e väljapöördunud varvas
- Haamervarbad
- Mortoni neuroom
- Kannavalu
- Plantaarfastsiit e kukekannus
Konsultatsioon
Jalaraviõde konsulteerib patsienti seoses tema jalamuredega ilma füüsiliselt sekkumata. Nõustamine erinevate labajalgu puudutavate probleemide korral, sealhulgas küüne-ja nahaprobleemide tekkepõhjused, ravi ja ennetamine. Jalaraviõde pöörab tähelepanu naha ja küünte seisundile, varvaste asetusele ning patsiendi küsitlemise käigus saadud infole saamaks võimalikult tervikliku ülevaate patsiendi jalgade, tervislikust seisundist.
Üksik protseduur
Teisisõnu pisiprotseduur või ettevalmistav eeltöötlemine pediküüriaparaadiga. Erinevalt ravipediküüri täisteenusest on üksiku protseduuri eesmärgiks lahendada üks konkreetne naha-või küüneprobleem. Mõned pisiprotseduuri näited:
- varbaküünte lühendamine;
- varbaküünte lihvimine;
- ühe varbaküüne korrigeerimine;
- küünevalli tamponeerimine;
- nahapaksendi või konnasilma (clavus) hooldus;
- soolatüüka (verruca) eeltöötlus;
- kannalõhede hooldus;
- küüne eeltöötlus enne ortootilise geeli pealekandmist;
- küüne eeltöötlus enne küünekorrektsiooniklambri paigaldamist jne.
Sissekasvanud küüne ravi*
Jalanumbri mõõtmine; varbaküünte korrigeerimine ja probleemse küünefragmendi eemaldamine; põletikulise küünevalli korral haavahooldus; küünevalli tamponeerimine; nõuanded koduseks raviks, haavahoolduseks ja tamponeerimiseks; soovitused varbaküüne sissekasvamise ennetamiseks, sealhulgas jalanõude valik.
*Esmane ravi on mittekirurgiline ja toimub koostöös jalaravispetsialistiga. Esmatähtis on kõrvaldada konkreetne põhjus – küünefragment, mis surub küünevallile. Sageli annab hea tulemuse küüneklamber, mille jalaravispetsialist paigaldab küüneplaadile. Jalaravispetsialist kasutab küüne (küünevallilt) tõstmiseks tehaspuhtast haavamaterjalist tampoonikesi ning juhendab patsienti iseseisvalt tamponeerima.
**Vajadusel suunab jalaravispetsialist patsiendi Jalaravi Kliiniku kirurgi vastuvõtule.
Ravipediküür
Jalanumbri mõõtmine ja võrdlemine olemasolevate jalatsitega; jala seisundi hindamine; nõustamine erinevate küüne-või nahaprobleemide korral; varbaküünte ja küünenahkade korrigeerimine; nahapaksendite ja konnasilmade lihvimine; vajadusel soolatüügaste ja kannalõhede ravimine; jalanaha niisutamine koos kerge turgutava jalamassaažiga; koduseks hoolduseks sobiva kreemi, õli, salvi või survekaitse abivahendite, sh tugitaldade soovitamine.
Ravipediküür lisadega*
Jalanumbri mõõtmine ja võrdlemine olemasolevate jalatsitega; jala seisundi hindamine; nõustamine erinevate küüne-või nahaprobleemide korral; jalgade vannitamine**; jalanaha koorimine; varbaküünte ja küünenahkade korrigeerimine; nahapaksendite ja konnasilmade lihvimine; vajadusel soolatüügaste ja kannalõhede ravimine; jalanaha niisutamine koos kerge turgutava jalamassaažiga; koduseks hoolduseks sobiva kreemi, õli, salvi või survekaitse abivahendite, sh tugitaldade soovitamine.
*Lisadega ravipediküüri pakume ainult Admirali majas asuvas Jalaravi Kliinikus (Ahtri 6a).
***Diabeetilise jala puhul jalaravispetsialist jalavanni ei teosta.
Küünebreket
Varbaküüne sissekasvamiseks on erinevaid põhjused. Pärast põhjuse tuvastamist ja probleemse küünefragmendi korrigeerimist võib kaaluda küünebreketi paigaldamist. Küünebreketit võib kaaluda ka rulluvate varbaküünte puhul. Küünebreket töötab täiesti iseenesest füüsikaliste jõudude mõjul, lehtvedru põhimõttel. Tulemusena vabaneb küünevall survest ning probleem laheneb kiirelt. Küünebreketeid on mitmesuguseid ning need erinevad materjali, tööpõhimõtte ja muude aspektide poolest. Jalaspetsialist valib vastavalt olukorrale sobiva küüneklambri ning selgitab patsiendile järgmiseid samme.
Milleks küüneklambrit vaja on?
Küünekorrektsioon ehk ortoneksia on hea moodus küüne osalise või täieliku eemaldamise (operatiivne sekkumine) ennetamiseks. Lisaks toob see patsiendile kohest kergendust. Personaalse ortoneksiaga on võimalik saavutada väga häid tulemusi. Ortoneksia eelised võrreldes operatsiooniga:
- Küüs ja varbalüli jääb alles
- Ei teki arme
- Valulikkus on väiksem
- Ortoneksiat saab kasutada peaaegu iga juhtumi puhul
Geelortoos ja selle hooldus
Traumajärgse (murdunud, lõhenenud, lahti tulnud) või seenhaigusest kahjustatud küüne, mis ei kasva normaalselt tagasi, proteesimine ortootilise geellakiga. Korduva külastuse korral väljakasvanud proteesitud küünte hooldamine ja korrastamine. Geelortoos hoiab küünevalli avatuna, jättes ruumi uuele kasvavale küünele, kaitstes samal ajal tundlikku küünepatja. Lisaks praktilisele eesmärgile sarnaneb geelortoos välimuselt normaalsele küünele, pakkudes seeläbi lahendust ka patsiendi murele esteetilise välimuse pärast.
Silikoonist ortoos
Kohapeal vormitakse individuaalne silikoonist abivahend (ortoos), mis leevendab survet ja kaitseb hõõrdumise eest.
Enne & pärast pildid
Küüsi lõigates, korrigeerides ja lihvides, niisamuti nagu nahapaksendeid lihvides ja konnasilmi töödeldes lähtume põhimõttest: “Nii palju kui vaja, nii vähe kui võimalik”. Nii tagame, et me ei häiriks naha ja küünte loomulikke funktsioone.
Probleem
Pikad ja paksenenud küüned, suure varba küüs värvi muutnud. Nahk kuiv ja kestendav.
Lahendus
Küüned korrigeeritud, lihvitud ja õlitatud. Nahk puhastatud ja niisutatud.
Probleem
Traumajärgsed värvi- ja struktuurimuutused küünel. Küünestruktuuri muutustest tingitud küüne sissekasv servadest.
Lahendus
Ravipediküüri käigus lihvitud küüneplaat, küünenurgad vabastatud ning hiljem tamponeeritud, et tõsta küüneservad ning ennetada küüne sissekasvamist. Võib paigaldada ka geelortoosi.
Probleem
Pikad, paksenenud ja värvi muutnud küüned. Nahk kuiv ja kestendav.
Lahendus
Küüned korrigeeritud, lihvitud ja õlitatud. Nahk puhastatud ja niisutatud.
Korduma kippuvad küsimused
Kinkige tähtpäevaks tervist!
Jalaraviõe või jalaspetsialisti külastamine on kasulik nii probleemsete jalgade puhul kui ka oma jalgade hea tervise säilitamiseks.
Jalaravi Kliiniku kinkekaardiga on Teie käsutuses delikaatne võimalus viia endale lähedase inimese teadvusesse mõte jalgade tervise tähtsusest.
Kinkekaart sisaldab konsultatsiooni ja ravipediküüri. Kinkekaardid on müügil meie kliinikutes kohapeal. Kinkekaart kehtib 6 kuud alates soetamise hetkest.